ВИКЛЮЧЕННЯ ВІДОМОСТЕЙ ЩОДО АВТОМАТИЧНОГО ПРОДОВЖЕННЯ ТЕРМІНУ ДІЇ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ .
У Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 № 340-ІХ (далі-Закон) з’явився новий термін: «поновлення договору оренди без вчинення письмового правочину». Відповідно до цього Закону главу 19 Земельного кодексу України доповнено статтею 126-1, яка передбачає, що договором оренди землі, договором про встановлення земельного сервітуту, договорами про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови може встановлюватися умова щодо поновлення таких договорів.
Умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорі оренди землі, договорі про встановлення земельного сервітуту, договорах про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою.
Якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення, в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.
Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.
У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.
Хочу наголосити, що дана норма Закону застосовується виключно до земель приватного права, землі державної та комунальної форми власності не підлягають поновленню без вчинення письмового правочину.
Для відмови від поновлення договору заявнику потрібно звернутися до ЦНАП/ державного реєстратора з примірником договору оренди, або сервітуту, або права користування, та повідомити адміністратора, реєстратора про намір виключити відомості про поновлення договору в ДРРП.
Після останнього оновлення ДРРП долучили тип заяви: заява про виключення з Державного реєстру прав відомостей про поновлення договору, яка формується в реальному часі за допомогою програмного забезпечення та не потребує написання заяви заявником.
Відповідно до ст.34 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» плату за надання даної послуги не передбачено, тобто безкоштовно.
Реєстраційна дія проводиться в день подання заяви.
Зверніть увагу, що дане поновлення застосовується виключно до тих договорів, які укладені/змінені після 16.07.2020 року та містять запис про поновлення в ДРРП.