Головне управління ПФУ у Львівській області інформує!
Скільки страхового стажу потрібно,
щоб пенсію за віком призначили у 2025 році
Згідно із законодавством, вік виходу на пенсію визначає набутий людиною страховий стаж. Це може бути 60, 63 або 65 років.
Наявність страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення людиною відповідного віку.
Так, відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” тривалість страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком у 2025 році, становить:
-
після досягнення віку 60 років – не менше 32 років;
-
після досягнення віку 63 роки – не менше 22 років;
-
після досягнення віку 65 років – не менше 15 років.
При цьому якщо віку 60 / 63 / 65 років особа досягла у 2024 році, а звертається за призначенням пенсії у 2025 році, то необхідний для призначення пенсії страховий стаж становить 31 / 21 / 15 років відповідно.
Важливо!
У разі відсутності необхідного страхового стажу пенсію за віком може бути призначено, якщо людина, продовжуючи працювати, набула необхідного страхового стажу.
Компенсація витрат за безкоштовне розміщення внутрішньо переміщених осіб
31 грудня 2024 року Уряд ухвалив постанову № 1544 “Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам”, якою вніс зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб.
Із січня 2025 року виплату компенсації за тимчасове безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб (далі – компенсація витрат) здійснює Пенсійний фонд України за списками отримувачів, наданими Міністерством розвитку громад та територій України.
Починаючи з 1 березня 2025 року розгляд заяв та прийняття рішень про призначення компенсації витрат забезпечать органи Пенсійного фонду України.
Особам, які мали право на отримання компенсації витрат раніше і включені до списків, переданих до Пенсійного фонду України, виплата компенсації продовжується без додаткового звернення.
Довідково:
Компенсація витрат надається фізичним особам – громадянам України, які є власниками житла і безоплатно тимчасово надають житло внутрішньо переміщеним особам.
Сума компенсації становить 450 гривень за кожну внутрішньо переміщену особу, яка проживає у житловому приміщенні.
Пільги та житлові субсидії на комунальні послуги для багатодітних сімей
Багатодітним сім’ям надаються пільги на оплату житлово-комунальних послуг (стаття 13 Закону України “Про охорону дитинства”).
Родини, які виховують трьох і більше дітей, мають право на 50-відсоткову знижку:
-
на оплату житла в межах норм, передбачених законодавством (21 кв. м загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. м на сім’ю);
-
на користування комунальними послугами (у межах норм та соціальних нормативів, визначених Кабінетом Міністрів України);
-
на вартість твердого та рідкого пічного побутового палива (якщо будинки не мають централізованого опалення, не використовують для опалення природний газ чи електричну енергію).
Зазначена пільга надається за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї за попередні шість місяців, виходячи з розрахунку на одного члена сім’ї, не перевищує розміру доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги (у 2025 році це 4 240 грн).
Пільга надається протягом 12 місяців із місяця визначення відповідного права, але не більше ніж до останнього дня календарного року. З нового календарного року право на отримання пільг по оплаті житлово-комунальних послуг визначається органами Пенсійного фонду України автоматично відповідно до доходів сім’ї.
Водночас сім’я, яка має право на пільгу, може звернутися за призначенням житлової субсидії (зокрема, якщо дохід сім’ї перевищує дохід, що дає право на пільгу).
Право на пільгу або житлову субсидію, їх розміри для кожної сім’ї визначається індивідуально.
Приклад розрахунку житлової субсидії або пільги багатодітній сім’ї:
Багатодітна сім’я складається з п’ятьох осіб: батьки та троє неповнолітніх дітей.
Матір отримує допомогу при народженні дитини в розмірі 860 грн щомісячно та допомогу на третю дитину в розмірі 2 100 грн щомісячно.
Батько зареєстрований як ФОП 1 групи.
Сім’я проживає у будинку площею 70 кв. м, вартість житлово-комунальних послуг за встановленими нормативами в опалювальний сезон становить 5 000 грн.
Пільга:
До середньомісячного сукупного доходу батька (ФОП 1 група) враховується дохід у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 3 028 грн.
Дохід сім’ї: 5 998 грн (860 грн + 2 100 грн + 3 028 грн).
Дохід на одну особу: 5 998 грн / 5 = 1 197,6 грн – не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (4 240 грн).
Право на пільгу є. Розмір пільги 5 000 грн х 50% = 2 500 грн.
Житлова субсидія:
До середньомісячного сукупного доходу батька (ФОП 1 група) враховується дохід на рівні мінімальної заробітної плати – 8 000 грн.
Загальний дохід сім’ї: 10 960 грн (8 000 грн + 2 960 грн).
Обов’язковий відсоток платежу: 10 960 грн / 5 (осіб) / 2 920 грн (прожитковий мінімум на 1 особу на 01.01.2025) / 2 х 15 % = 5,63 %.
Обов’язковий платіж: 10 960 грн х 5,63% = 617,05 грн.
Розмір субсидії: 5 000 грн – 617,05 грн = 4382,95 грн.
За таких обставин доцільно звертатись за призначенням житлової субсидії.
Як звернутися
Подати до Пенсійного фонду України документи для призначення пільги або житлової субсидії можна в один зі способів:
-
особисто, звернувшись до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України або до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центрів надання адміністративних послуг;
-
поштою – на адресу органу Пенсійного фонду України;
-
онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок “Пенсійний фонд” або через портал “Дія”.
Доповнено перелік осіб, яким у 2025 році пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаватимуться залежно від доходу
На виконання положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” (пункт 7 Прикінцевих положень) 31 грудня 2024 року Урядом ухвалено постанову № 1553, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї”.
Відповідно до ухвалених змін доповнено перелік осіб, яким у 2025 році пільги з оплати житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива будуть надаватись з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Пільги надаватимуться, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (4 240 грн), у 2025 році пільги також надаватимуться:
-
реабілітованим особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій, або є пенсіонерами;
-
особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорій 1 та 2;
-
дружинам (чоловікам), опікунам дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
-
дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов’язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
-
звільненим з військової служби особам, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби;
-
батькам і членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;
-
ветеранам військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, Бюро економічної безпеки, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації;
-
вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, Бюро економічної безпеки, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації;
-
колишнім неповнолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, створених фашистською Німеччиною та її союзниками в період Другої світової війни, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків;
-
колишнім малолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин;
-
депортованим особам, які досягли пенсійного віку або є особами з інвалідністю.
Важливо!
Зазначені зміни застосовуються для осіб, які звернуться за призначенням пільги з 1 січня 2025 року. Ті, кому пільги було призначено раніше, будуть отримувати їх до кінця опалювального сезону 2024-2025 років, тобто по 30 квітня 2025 року (включно).
Запроваджено обмежуючі коефіцієнти на найбільші пенсії
Законом України “Про державний бюджет на 2025 рік” (далі – Закон) було затверджено норму про застосування у 2025 році у період воєнного стану обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які перевищують 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
На виконання Закону Уряд ухвалив постанову від 3 січня 2025 р. №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану”, яка визначає розмір цих коефіцієнтів.
Зокрема:
-
до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
-
до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) – 0,4;
-
до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) – 0,3;
-
до частина пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн) та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,2;
-
до частина пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.
Важливо!
Обмежувальні коефіцієнти не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім’ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.
Такі КОЕФІЦІЄНТИ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ДО ПЕНСІЙ, які призначено:
– відповідно до Митного кодексу України,
– законів України:
-
“Про прокуратуру”;
-
“Про статус народного депутата України”;
-
“Про Національний банк України”;
-
“Про Кабінет Міністрів України”;
-
“Про державну службу”;
-
“Про дипломатичну службу”;
-
“Про службу в органах місцевого самоврядування”;
-
“Про судову експертизу”;
-
“Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
-
“Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”;
-
“Про наукову і науково-технічну діяльність”;
-
“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
– постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України”.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області