Радіаційна аварія - це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, при якому відбувся вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі їх безпечної експлуатації, що призводить до опромінення населення та забруднення навколишнього середовища.

Основними вражаючими факторами таких аварій є радіаційний вплив та радіоактивне забруднення.

Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами.

Радіаційний вплив на людину полягає у порушенні життєвих функцій різних органів (головним чином органів кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту) та розвитку променевої хвороби під впливом іонізуючих випромінювань).

Радіоактивне забруднення викликається впливом альфа-, бета- та гамма-іонізуючих випромінювань і обумовлюється виділенням при аварії непрореагованих елементів та продуктів поділу ядерної реакції (радіоактивний шлак, пил, уламки ядерного продукту), а також утворенням різних радіоактивних матеріалів та предметів (наприклад, ґрунту) внаслідок їхнього опромінення.

 

ЯК ДІЯТИ ПРИ ОПОВІЩЕННІ ПРО РАДІАЦІЙНУ АВАРІЮ

 

Перебуваючи на вулиці, негайно захистіть органи дихання хусткою (шарфом). Прийшовши додому, помістіть верхній одяг та взуття у пластиковий пакет, прийміть душ. Закрийте вікна та двері. Увімкніть телевізор та радіоприймач для отримання додаткової інформації про аварію.

Загерметизуйте вентиляційні отвори, щілини на вікнах (дверях) і не підходьте до них без потреби. Зробіть запас води у герметичних ємностях. Відкриті продукти загорніть у поліетиленову плівку та помістіть у холодильник (шафу). Для захисту органів дихання використовуйте респіратор, ватно-марлеву пов'язку або підручні вироби з тканини, змочені водою для підвищення їх властивостей, що фільтрують.

При отриманні вказівок через ЗМІ проведіть йодну профілактику, приймаючи протягом 7 днів по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років – частина таблетки (0,04 г). За відсутності йодистого калію використовуйте йодистий розчин: три-п'ять крапель 5% розчину йоду на склянку води, дітям до 2-х років – одну – дві краплі.

 

ЯК ДІЯТИ НА РАДІОАКТИВНІЙ МІСЦЕВОСТІ

 

Для попередження або ослаблення впливу на організм радіоактивних речовин дійте так:

  • виходьте з приміщення лише у разі потреби, використовуючи при цьому респіратор, плащ, гумові чоботи та рукавички;

  • на відкритій місцевості не роздягайтеся, не сідайте на землю і не куріть, виключіть купання у відкритих водоймах та збирання лісових ягід, грибів;

  • територію біля будинку періодично зволожуйте, а в приміщенні щодня проводите ретельне вологе прибирання із застосуванням миючих засобів;

  • перед входом до приміщення вимийте взуття, витрушіть та почистіть вологою щіткою верхній одяг;

  • воду вживайте лише з перевірених джерел;

  • ретельно мийте перед їжею руки і полощіть рот 0,5% розчином питної соди.

Дотримання цих рекомендацій допоможе уникнути променевої хвороби і негативного впливу на організм внаслідок впливу іонізуючого випромінення.

 

Рекомендації для населення у разі виявленні підвищення рівня радіаційного фону та радіаційного забруднення в навколишньому середовищі.

 

В населених пунктах і районах, де виявлено радіоактивне забруднення, або у напрямку яких рухається радіоактивна хмара, подається сигнал “Радіаційна небезпека”. За цим сигналом необхідно надягнути засоби захисту органів дихання – респіратори, протипилові тканинні маски або ватно-марлеві пов'язки, протигази і йти у сховища або протирадіаційні укриття. З собою взяти запас продуктів харчування і води, медикаменти, предмети першої необхідності.

Для захисту поверхні тіла від забруднення радіоактивними речовинами потрібно використовувати комбінезони або плівкові (полімерні) накидки, куртки, плащі і чоботи.

Якщо обставини вимушують укритися у будинку (квартирі) або виробничому приміщенні, необхідно, не гаючи часу, закрити вікна і двері, завісити їх цупкою тканиною, закрити всі щілини.

Загерметизувати продукти харчування і створити у ємкостях запас води. Укрити свійських тварин і корми. Сповістити сусідів про отримання інформації.

При знаходженні населення під час ядерного вибуху поза сховищами (укриттями) з метою захисту слід використовувати природні укриття. Якщо у місцях, де знаходяться люди, що рухаються до укриття, таких сховищ немає, треба повернутися до вибуху спиною, лягти на землю обличчям донизу, руки заховати під себе; через 5-12 секунд після вибуху, коли мине ударна хвиля, встати і негайно надягти протигаз, респіратор або якийсь інший засіб захисту органів дихання, аж до того, щоб закрити рот і ніс хусткою, шарфом або цупкою матерією з метою виключення потрапляння всередину організму радіоактивних речовин.

У приміщеннях де перебувають люди регулярно проводити перевірку радіаційного фону.

Радіаційно-забруднений одяг зняти та здати на дезактивацію. Прийняти душ з теплою водою і миючими засобами.

З метою зменшення можливості ураження радіоактивними речовинами на території осередку ураження (в зонах зараження) забороняється приймати їжу, пити, палити.

Для попередження або послаблення дії на організм радіоактивних речовин та можливого уникнення захворювання променевою хворобою необхідно:

- максимально обмежити перебування на відкритій території,

- при виході з приміщення використовувати засоби індивідуального захисту (респіратор, пов’язку, плащ, гумові чоботи);

- при знаходженні на відкритій території не роздягатися, не сідати на землю, не палити;

- суворо дотримуватися правил особистої гігієни;

- перед входом в приміщення взуття вимити водою або витерти мокрою ганчіркою, верхній одяг витрусити і почистити вологою щіткою;

- у всіх приміщеннях, що призначені для перебування людей, кожний день робити вологе вбирання, бажано з використанням миючих засобів;

- приймаймати харчі тільки в закритих приміщеннях, ретельно мити руки з милом перед їжею;

- воду вживати тільки з перевірених джерел;

-сільськогосподарські продукти з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень, овочі і фрукти вживати в їжу тільки за рекомендаціями органів охорони здоров’я;

- не купатися у відкритих водоймах до перевірки ступеня їх радіоактивного забруднення;

- не збирати в лісі ягоди, гриби і квіти.

При радіаційних аваріях на ядерних об’єктах відбуваються викиди в оточуюче природне середовище радіоізотопів йоду, які надходять в організм переважно через органи травлення і дихання. При надходженні в організм радіоізотопи йоду вибірково накопичуються в щитоподібній залозі і викликають її опромінення й ураження.

Вживання населенням препаратів стабільного йоду (йодна профілактика) є дуже ефективним і організаційно простим заходом попередження уражень щитоподібної залози радіоактивним йодом. Найвища ефективність йодної профілактики досягається при завчасному вживанні препаратів стабільного йоду і значно зменшується при затримці їх вживання навіть на декілька годин після початку надходження радіоізотопів йоду в організм.

Своєчасний прийом препаратів калію йодиду практично виключає опромінення щитоподібної залози у радіологічно значимих дозах.

 

Фото без опису