Минув рік, як в Україні відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021 № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» (далі – Наказ № 1066), впроваджено електронну форму листків непрацездатності.

За цей період фахівцями Золочівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області (далі – Золочівське відділення) проводилась роз’яснювальна робота серед страхувальників щодо використання даних Електронного реєстру листків непрацездатності з метою правомірного отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду.

Підставою для надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду є виданий в установленому порядку листок непрацездатності.

Роботодавці бачать е-лікарняний у своїх кабінетах страхувальників з дня його відкриття, але почнуть призначення допомоги тільки після завершення визначеного у ньому періоду непрацездатності і сплину строку, у який лікарі можуть внести зміни.

Коли е-лікарняний змінить свій статус на «готово до сплати», роботодавець розпочне процедуру призначення за ним допомоги – спочатку електронний документ передадуть на розгляд комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства для прийняття рішення щодо надання матеріального забезпечення. Строк розгляду документів і прийняття такого рішення – 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття е-лікарняного, а для лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день з дати відкриття).

Електронні лікарняні продовжують формуватися і в умовах воєнного стану, а Золочівське відділення Фонду соціального страхування України штатно здійснює їх оплату – з початку війни фінансування лікарняних і страхових виплат не призупинялось ні на день.

Але у зв’язку з тим, що з 24.02.2022 в умовах воєнного стану на території України виникають перебої програмного забезпечення на вебпорталі ПФУ, можлива некоректна робота інформаційних реєстрів. Тому набуття е-ЛН статусу «готовий до оплати» може перевищувати передбачений термін сім днів, що в свою чергу може призвести до продовження терміну розгляду комісією із соціального страхування підприємства е-ЛН.

У зв’язку з цим, Фонд дозволив включати до заяви-розрахунку е-лікарняні, які не набули статусу «готовий до сплати», а лишаються на восьмий день після закриття (по вагітності та пологах на восьмий день після відкриття) в статусі «закритий».

Далі бухгалтерія розрахує суму матеріального забезпечення, сформує за е-лікарняним заяву-розрахунок і передасть її до Золочівського відділення на оплату. На цей етап відведено не більш ніж 5 робочих днів. Ми радимо подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.

Пам’ятаємо, що саме дата отримання відділенням заяви-розрахунку вплине на час фінансування допомоги. Тож працівникам варто не втрачати зв’язок зі своїм роботодавцем і цікавитися станом подання заяви.

Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 02 травня 2022 року № 4-1 «Про затвердження форми витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності», зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 18.05.2022 за № 532/37868, з травня застраховані особи можуть отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах не лише на підставі оригіналу е-лікарняного, але і його витягу, що було передбачено Порядком № 328.

Його можна використати, наприклад, якщо роботодавець не має можливості подати заяву-розрахунок до Фонду через бойові дії – тоді працівник може звернутися до будь-якого зручного відділення Фонду для отримання виплат напряму на підставі витягу його е-лікарняного.

Також роботодавець може використати такий витяг у разі некоректного відображення у звітності даних по застрахованих особах, які у розрахунковому періоді міняють місце роботи, тощо.

Витяг з Електронного реєстру листків непрацездатності формується у кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) та не потребує візиту до сервісних центрів. Однак, якщо вам потрібна паперова версія – сервісні центри ПФУ її нададуть.

Слідкувати за станом фінансування паперових та е-лікарняних страхувальники та застраховані особи Золочівського району можуть на офіційній сторінці Золочівського відділення у мережі «Facebook» https://www.facebook.com/fsszol (необхідно орієнтуватись на дату прийняття Золочівським відділенням заяви-розрахунку, саме від неї залежить строк виплати лікарняного).

Звертаємо увагу на те, що відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу). Матеріальне забезпечення за листками непрацездатності не надається Фондом при настанні страхового випадку у період простою, тимчасового відсторонення від роботи, відпустки без збереження заробітної плати тощо.

Це не стосується оплати допомоги по вагітності та пологах.

Додатково інформація для вагітних працівниць, які виїхали за кордон через війну: Фонд профінансує декретні допомоги, навіть якщо вони не встигли оформити лікарняний в Україні.

Аби це стало можливим, фахівці Міністерства охорони здоров’я України спростили процедуру формування медвисновків: отримати е-лікарняний після настання 30 тижня вагітності тепер можна дистанційно. Для цього вагітна має зв’язатися зі своїм лікарем в Україні, який вів або продовжує вести її вагітність – він перевірить попередні медичні записи і створить медвисновок, на базі якого автоматично сформується електронний лікарняний.

 

Для отримання додаткових консультацій просимо звертатись у 

Золочівське відділення УВД ФССУ у Львівській області

за телефонами: (265) 4-20-42; 4-23-29; e-mail: fsszol@ukr.net

Фото без опису