Фото без опису

 

Як знайти земельні паї?

📢Мої батьки померли ще на початку 2000-х, а я й досі не змогла переоформити їхні земельні паї – по 4 га на себе та двох сестер, тому що два земельні паї «загубилися». Два роки добиваюся хоч якоїсь інформації. Усі паї колишнього КСП на полі обробляє агрохолдинг. Від сільради – ніякої допомоги.

Цивільний кодекс України передбачає, що для прийняття спадщини спадкоємцями встановлюється термін у 6 місяців із дня смерті спадкодавця. Такий термін встановлений для спадкоємців, які на час смерті спадкодавця постійно з ним не проживали. Якщо ж спадкоємці на день смерті спадкодавця постійно проживали з ним, вони мають право на прийняття спадщини без обмежень у термінах.

📁Спадкоємці мають право на спадкове майно в порядку черговості. У першу чергу право на спадкування мають діти та батьки, другий із подружжя. Отже, автор і його сестри (якщо рідні) мають право на спадщину батьків у будь-якому випадку.

Ніщо нікуди не зникає,тим більше у випадку із земельними ділянками.

📕Спершу треба звернутися до державного нотаріуса, який працює в районі, та заявити про свої права на спадкове майно. Нотаріус відкриє спадкову справу й розпочне пошук спадкового майна. Якщо йому відшукати його не вдасться, спадкоємці мають право звернутися до суду. Необхідно встановити, чи отримали батьки права на земельні частки (паї). Якщо розпаювання відбулося, а батьки на той час були членами конкретного КСП і занесені в списки пайовиків – то право на земельні частки в них виникло, навіть якщо вони не отримали сертифікати.

Відкриття судової справи дає спадкоємцям чималі переваги. У рамках судового провадження можна просити суд витребувати документи про земельні частки (паї) від органів державної влади (обласного управління Держкомзему, архіву), місцевого самоврядування (сільської ради), КСП, агрохолдингу, місцевих фермерів. Якщо читачка за два роки не змогла самотужки знайти й отримати батьківські паї, без допомоги правників не обійтися.

📑Краще звертатися до фахівців та юристів в області або столиці, зважаючи на те, що місцеві фахівці можуть бути не зацікавлені допомагати автору питання, щоб не мати конфліктів із місцевою владою. Правники з інших міст працюють набагато ефективніше. Знайти батьківський пай у ході судового спору з ними буде легше.

📬Якщо агрохолдинг, фермер обробляє ваші земельні паї, не маючи ніяких на те прав, договорів оренди, треба писати заяву до прокуратури, поліції. Навіть якщо територія «нічия» (документи на неї не оформлені), агрохолдинг не має права її обробляти. Разом із тим, може виявитися, що права таки оформлені сільрадою, але вже не на паї, а на земельні ділянки, які передані в оренду агрохолдингу, оскільки спадкодавці давно померли, а спадкоємці не ходили й не цікавилися.

🏷Якщо ви серйозно налаштовані знайти загублені паї, застосовуйте різні важелі впливу ще до суду. У цій справі варто залучити інших жителів села, звертатися до сільського голови, подавати заяви, добиватися особистої зустрічі з ним, постійно й наполегливо вимагати від нього, щоб він подав запит щодо інформації про підприємство, яке здійснило розпаювання, надав допомогу в пошуку паїв,і тоді результат буде. Але просіть голову не на словах – подавайте письмові заяви, залучайте громадські організації, ЗМІ. Через місяць зверніться до сільради з вимогою повідомити, яких заходів було вжито.