Фото без опису

У Львові запрацював офіс підтримки малого і мікробізнесу «Зроблено в Україні»

У Львові запрацював регіональний офіс «Зроблено в Україні» для підтримки мікро- та малого бізнесу регіону. Відкриття платформи відбулося за участю директорки Державного центру зайнятості Юлії Жовтяк, директора департаменту економічної політики ЛОВА Степана Куйбіди, його заступника Ореста Гриніва, очільниці департаменту економічного розвитку Львівської міської ради Інни Свистун, керівництва обласної служби зайнятості та місцевих підприємців.

За словами Юлії Жовтяк, в офісі представники мікро- і малого бізнесу зможуть отримати не тільки потрібну інформацію чи фахові консультації, а й дієву допомогу щодо оформлення документів, написання бізнес-планів, подання документів на гранти або інші програми підтримки бізнесових ініціатив. Вона підкреслила, що служба зайнятості реалізовує декілька проєктів і механізмів, спрямованих на розширення підприємницького руху. Зокрема за програмою «Власна справа» представники бізнесу і ті, хто хочуть ними стати, можуть отримати мікрогранти у розмірі від 50 до 250 тисяч гривень для придбання обладнання чи матеріалів. Для ветеранів, ветеранок, їхніх дружин і чоловіків передбачені гранти, максимальна сума яких сягає мільйона гривень. Також діє програма компенсації витрат за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю, відшкодовуються кошти за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, видаються ваучери на навчання, у Центрах профтехосвіти організовуються курси для здобуття нових професій або підвищення рівня фахової компетенції персоналу, надається кваліфікована допомога з питань пошуку працівників або підготовки кадрів.

Запрошений до слова Степан Куйбіда зазначив: «Подекуди в інформаційному просторі важко знайти конкретну інформацію, яка цікавить підприємців, або ж вона написана бюрократично-чиновницькою мовою. І саме офіс «Зроблено в Україні» буде тим місцем, де потрібну інформацію перекладуть на мову підприємця і допоможуть йому на будь-якому етапі реалізації бізнес-ідеї знайти правильне рішення. «Тепер у службі зайнятості, окрім пошуку вакансій і працівників, відвідувачі матимуть змогу знайти своє місце для реалізації підприємницької ініціативи», – наголосив директор департаменту економічної політики ЛОВА.

Офіс «Зроблено в Україні» для малого та мікробізнесу – частина національної платформи «Зроблено в Україні», ініційованої Президентом Володимиром Зеленським. Політика реалізується Міністерством економіки України з метою розвитку вітчизняного виробництва, підтримки українського бізнесу та посилення економічної самодостатності України. 

До слова, офіс «Зроблено в Україні», що почав діяти на базі Львівської філії ЛОЦЗ за адресою: м. Львів, вул. Княгині Ольги, 122, – одинадцятий в Україні. Подібні майданчики запрацюють у всіх містах України.

 

 

Від початку року на Львівщині працевлаштовано 6,5 тисяч осіб

 

За цим показником Львівська область третя в країні. Про це розповів директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк.

«За пять місяців цього року послугами служби зайнятості скористалися 17,2 тис. осіб, у тому числі 11,9 тис. безробітних. Вдалося працевлаштувати 6,5 тис. жителів області, ще 2,4 тис. охопити професійним навчанням. Ваучер для підтримання рівня конкурентоспроможності отримали 917 осіб. Серед безробітних, зареєстрованих цьогоріч, вимушено переміщені особи склали 21%. Роботою забезпечено 617 переселенців, що, порівняно з минулорічним показником, майже вдвічі більше»,– зазначив В. Барилюк.

За його словами, у перших числах червня на Львівщині налічувалося 13 тис. вільних робочих місць і вакантних посад, на які претендували 5,7 тис. осіб, котрі шукають роботу. Найбільший попит спостерігався на кваліфікованих робітників з інструментом (23% загальної кількості вакансій), працівників сфери торгівлі й послуг (18%), а також на робітників з обслуговування, експлуатації та контролю за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин (15%).

Середня заробітна плата в актуальних станом на 01.06.2024 року вакансіях, що надійшли за формою № 3-ПН, становила 13,7 тис. грн, що на 2,6 тис. більше, ніж було на аналогічну дату минулого року.

 

Навчання на безоплатній основі пройшли майже 50 учасників бойових дій

 

Торік постановою Кабінету Міністрів України затверджена програма, відповідно до якої учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни можуть безкоштовно, незалежно від рівня їхньої освіти, пройти підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Від початку дії програми на Львівщині таким навчанням охоплено 53 особи, у тому числі 48 учасників бойових дій та 5 осіб з інвалідністю внаслідок війни. З них 2 навчалося торік, а 51 проходили вишкіл у січні-травні поточного року. Найбільшим попитом користувалися такі напрями навчання як «оператор безпілотного літального апарату», «основи FPV: від початку до майстерності», «тракторист-машиніст с/г виробництва кат. А1».

До слова, навчання за 95 ліцензованими робітничими професіями (перелік – https://is.gd/ZHvm7u), а також освітніми програмами (https://is.gd/oFh4o6)  може здійснюватися як за очною (денною, вечірньою), так і дистанційною, дуальною формами або шляхом їх поєднання. Термін курсів – до 6 місяців і залежить від обраного напряму. Заявку на навчання можна подати онлайн (https://edveteran.dcz.gov.ua/).

У Львівському ЦПТО ДСЗ можна здобути такі професії як водій трамвая, водій тролейбуса, електрогазозварник, касир торговельного залу, манікюрник, візажист, машиніст (кочегар) котельні, монтажник санітарно-технічних систем і устаткування, оператор котельні, перукар (перукар-модельєр), продавець продовольчих товарів, продавець непродовольчих товарів, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва (категорія A1), фермер, швачка, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів.

 

Брак персоналу: як розвязати проблему?

 

На Львівщині, як і багатьох інших регіонах країни, гостро бракує працівників різних професій, особливо робітників з інструментом. За даними статистики, у середньому на одного безробітного в області припадає дві-три вакансії. Лише для водіїв автотранспортних засобів у базі обласної служби зайнятості налічується майже 500 пропозицій роботи із заробітною платою, що коливається від мінімальної до 40 тис. грн. Хоча інколи працедавці готові платити кермувальникам автівок, особливо далекобійникам, навіть 60 тис. грн. Не вистачає також швачок, слюсарів різного профілю, будівельників, електрогазозварників, електромонтерів та ін.

«Розв’язати проблему нестачі персоналу можна шляхом професійного навчання, якщо до вишколу залучити представниць прекрасної статі, – каже директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк. – За виконання робіт, які ще донедавна вважалася суто чоловічими, тепер усе частіше беруться жінки. Причина проста: через нестачу персоналу за таку роботу добре платять. У Львівському центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості жінки, приміром, почали опановувати фах машиніста-тракториста сільськогосподарського виробництва. На базі цієї освітньої установи жінки також можуть здобути такі професії як електрогазозварник, монтажник санітарно-технічних систем і устаткування. Для безробітних, учасників або учасниць бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни навчання у ЦПТО безоплатне».

У Львові чимало жінок водять легкові автомобілі. Щоби добре заробляти, їм достатньо підвищити кваліфікацію та отримати допуск до керування вантажними автівками, трамваями, тролейбусами або автобусами. Для цього можна скористатися програмою видачі ваучерів на навчання. Право на нього мають особи віком «45+» зі стажем понад 15 років, а також звільнені з військової служби, люди з інвалідністю, вимушені переселенці, учасники/учасниці  бойових дій за умови, що вони не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні. Вартість ваучера – 30280 грн. Особа, котра його отримає, може самостійно обрати курси, освітню установу та форму навчання.

Вишкіл за ваучером проводиться як у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості (графік формування груп – http://surl.li/ulzur), так і в інших навчальних установах (перелік – http://surl.li/ulyts). Більше про програму видачі ваучерів – на сайті ДЦЗ (http://surl.li/ulznl). Консультації з питань професійного навчання надаються у підрозділах ЛОЦЗ (контакти – http://surl.li/jpvpt).

 

«єРобота»: скільки підприємців отримають кошти на бізнес

Державний центр зайнятості розглянув документи учасників програми «Власна справа» та «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» проєкту «єРобота», які надійшли у період з 6 травня до 19 травня 2024 року з урахуванням доопрацьованих заяв, що були подані у попередні періоди.

Для Львівщини результати знову втішні: за кількістю позитивних рішень за програмою «Власна справа» наша область, як і у попередні періоди, увійшла до трійки лідерів. Право на мікрогрант для масштабування бізнесу або започаткування власної справи у десятій хвилі вибороли 53 претенденти, бізнес-плани котрих аналізували члени комісій Львівського обласного центру зайнятості. Фінансова підтримка держави у розмірі до 250 тис. грн на організацію або розширення підприємницької діяльності надійде на рахунки 8 юридичних осіб, 41 фізичної особи-підприємця, а також 4 початківців, котрі тільки займуться організацією власної справи.

За результатами реалізації бізнес-планів отримувачі мікрогрантів планують створити 105 нових робочих місць у різних сферах економіки. Найбільше – у переробній промисловості, гуртовій або роздрібній торгівлі, на підприємствах з ремонту автотранспортних засобів, а також у закладах з тимчасового розміщування та організації харчування.

Грантові кошти у розмірі від 250 тис. грн до одного мільйона гривень також отримають чотири переможці програми «Грант для ветеранів та їх подружжя», зокрема 2 учасники бойових дій і 2 дружини захисників, котрі зобовязалися створити 8 робочих місць у таких галузях економіки як роздрібна торгівля, вантажний автомобільний транспорт та охорона здоров’я.

Загалом з липня 2022 року державні кошти на загальну суму 588,5 млн грн для започаткування або розбудови бізнесу на Львівщині освоять 2480 учасників програми «Власна справа». За урядовою ініціативою «Грант для ветеранів та їх подружжя» підприємницьку діяльність у нашій області масштабують 49 учасників бойових дій і 25 родичів захисників, котрі інвестують у бізнес понад 31 млн грн. За двома програмами в області передбачається створення 5392 робочих місця.

Подати заявку для участі у програмах проєкту «єРобота» можна через портал «Дія» (https://is.gd/KT7RoW). Консультації надаються у підрозділах Львівського ОЦЗ (контакти – http://surl.li/jpvpt) та у Львівському центрі професійно-технічної освіти ДСЗ (деталі – https://lcptodcz.lviv.ua/news/16-12-34-08-02-2023/).

Львівський обласний центр зайнятості