Слимаки – це група наземних легеневих молюсків з частково або повністю редукованою раковиною. Равликів, позбавлених раковин, називають ще голими слимаками. Найбільше поширений на території нашого регіону рудий іспанський слимак. Рудий іспанський слимак потрапив у наш регіон близько 6 років. З тих пір щоразу популяція шкідників зростає. Слимаки ведуть активний спосіб життя лише при достатній вологості ґрунту. У роки з вологим літом зазвичай є їх масова поява. Через затяжні дощі, хмарну погоду та високу вологість на території сільськогосподарських угідь збільшилась кількість слимаків, зокрема на площах овочевих культур, картоплі, насадженнях полуниці. Позитивний вплив на це мала ще й тепла зима, через яку яйця цих шкідників успішно перезимували. Наприкінці травня - на початку червня з яєць, що перезимували в ґрунті, народжуються молоді слимаки, які розвиваються два місяці, досягають за цей час зрілого віку і починають розмножуватися. Слимаки – гермафродити, кожна особина може відкласти за сезон 400 яєць.

   Вони ведуть нічний спосіб життя, вдень ховаються під рослинами, у верхньому шарі ґрунту, де під’їдають коріння. Вночі вибираються зі своїх сховищ і пошкоджують рослини, грубо виїдаючи дірки в листі та ягодах, часто знищуючи всю рослину. На присутність цього шкідника вказує блискуча слизова доріжка, яку залишає слимак, переміщуючись.

   Крім того, пошкоджуючи рослини, слимаки сприяють зараженню їх такими хворобами, як сіра гниль суниці, несправжня борошниста роса гороху та інші. Це відбувається тому, що слимаки переносять спори грибів – збудників хвороб. Пошкодження, завдані слимаками – це відкриті ворота для проникнення грибної та іншої інфекції.

   Повністю знищити слимаків складно, але суттєво обмежити чисельність цілком можливо. Найкращий час для боротьби з слимаками – від травня до серпня, в цей час необхідно намагатись їх якнайбільше знищити агротехнічним способом, насамперед виполюванням бур’янів, обкошуванням ділянок, рихленням ґрунту, а також проводити міжрядні обробітки, оскільки в серпні вони відкладають яйця.

   Ефективним є механічний спосіб – ручний збір молюсків. Збирають слимаків з рослин та ґрунту  у вологу погоду, після дощу, вночі та вранці по росі. В цей час молюски активно рухаються і харчуються. Дієвим способом є встановлення пасток з використанням пива або суміші дріжджів та меду. Необхідно заповнити ємкість цією речовиною та заглибити її на рівні землі. Молюски підповзають і потрапляють в суміш. Кожні 2-4 дні перевіряти пастки,  звільняти від шкідників і заповнювати новим розчином.

    Одним із методів боротьби з слимаками є використання нашатирного спирту. Для цього беруть 100-150 мл 10% нашатирного спирту на 10 л води і готують робочий розчин. Препарат миттєво вбиває слимаків при контакті, але препарат дуже нестійкий і швидко втрачає свої властивості. Обприскування проводять пізно ввечері або вночі. Найбільш активні слимаки між 21 та 2 годинами ночі.

      При високій чисельності слимаків не обійтися без хімічних препаратів. Можна посипати землю порошками, наприклад, дрібно стовченим залізним купоросом змішаним з піском, слимаки гинуть від зіткнення з цією сумішшю, а також вапно, мелений суперфосфат. Однак у вологу погоду ефективність їх низька, слимаки легко очищаються від попадання на них їдких частинок завдяки рясному слиновиділенню.

     Також захищають рослини від слимаків, розсипавши по поверхні ґрунту доріжки з мінеральних добрив по краях грядки, при цьому важливо не порушити правильного режиму підживлення.

   Що стосується хімічного методу боротьби, то на даний час в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» не зареєстровано жодного препарату для боротьби зі слимаками.

    Сподіваємось, запропоновані методи будуть працювати на благо вашого городу і слимаки перестануть завдавати шкоди вашій городині.

 

        Управління фітосанітарної безпеки

        Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області       Фото без опису